Co zrobić, gdy...? Czyli kleszcze, osy, pokrzywy i ości cz. 1 photo

Co zrobić, gdy...? Czyli kleszcze, osy, pokrzywy i ości cz. 1

 13 Sierpień 2019 Wakacyjne S.O.S. czyli co zrobić gdy....?

Co zrobić gdy będąc na wakacjach spotkają cię nieprzewidziane zdarzenia? Poniżej podpowiadam jak reagować na poparzenie pokrzywami, zadławienie ością, złapanie kleszcza i użądlenie pszczoły lub osy.

Co zrobić gdy twoje dziecko:
  1. Wpadnie w pokrzywy – u nas zdarza się co najmniej dwa razy w tygodniu, a żeby było śmieszniej, to zawsze w tym samym miejscu, wracając drogą leśną od babci. Przez resztę drogi towarzyszy nam płacz i drapanie. Co zrobić, aby pozbyć się męczącego świądu? Nic prostszego, wystarczy wymieszać pół łyżeczki sody oczyszczonej z połową szklanki ciepłej wody lub zrobić kompres z soku z cytryny. Na mniejsze poparzenia przyłóż po prostu plasterek cytryny.
  2. Połknie ość podczas jedzenia ryby – obowiązkowym punktem nadmorskich wakacji jest konsumpcja świeżej ryby w smażalni. Niestety często zdarza się, że mimo iż dokładnie przejrzałaś porcję, jakimś cudem jedna ość została i dochodzi do zadławienia. Co robić? Najpierw wbrew temu jak bardzo jesteś zdenerwowana musisz zachować spokój i nie panikować. Ość będzie trzeba usunąć. W żadnym wypadku nie dawaj dziecku ani skórki chleba ani niczego do popicia ponieważ możesz spowodować, że ość przesunie się głębiej do gardła a w konsekwencji uszkodzi przewód pokarmowy. Zapal latarkę w telefonie i sprawdź jak głęboko utknęła ość. Jeśli jest widoczna postaraj się ją wyciągnąć (i tutaj niezbędna by była penseta), No tak, ale kto idzie do restauracji z pensetą ? Chyba tylko przezorny…Jeśli nie uda ci się wyciągnąć ości wówczas pilnie udaj się do najbliższego szpitala SOR lub do punktu pierwszej pomocy, tam na pewno pomogą.
  3. Znajdzie kleszcza na ciele - przede wszystkim wychodząc do lasu z dzieckiem musisz je dobrze ubrać: pełne buty, długie spodnie, długa bluza. Dodatkowo możesz spryskać ubrania środkiem na kleszcze. Jeśli jednak po wieczornych oględzinach zauważysz kleszcza w ciele dziecka po pierwsze nie panikuj! Jeśli kleszcz został zauważony w ciągu pierwszej doby najprawdopodobniej nie spowodował żadnych strat w organizmie. Najważniejsze jest to, aby wyciągnąć kleszcza. Możesz to zrobić na kilka sposobów:- pensetą – w przypadku jeśli nie osadził się zbyt głęboko. Należy przekręcić kleszcza w lewą stronę i stanowczym ruchem wyciągnąć tak, aby nie została żadna jego część na skórze - strzykawką – zasysając powietrze lub  profesjonalnym sprzętem do usuwania kleszczy dostępnym w aptece. Jeśli nie poradzisz sobie z tym sama idź do punktu ratunkowego. Nie smaruj kleszcza żadnymi płynami albo tłuszczem jak kiedyś kazała nam robić mama :) Po usunięciu kleszcza obserwuj miejsce ukąszenia czy nie zrobił się rumień a także czy dziecko nie ma objawów grypowych. Jeśli zauważysz coś niepokojącego udaj się do lekarza po antybiotyk ponieważ powikłania mogą być bardzo niebezpieczne.
  4. Użądli osa – po pierwsze tłumacz dziecku żeby nie odganiać pszczoły ani osy bo jeszcze bardziej ją rozjuszy. Owady te nie mają intencji żeby atakować, ponieważ nie żywią się krwią. Atak to ich mechanizm obronny. Zarówno pszczoła jak i osa mogą użądlić i jest to bardzo nieprzyjemne uczucie. Różnica jest taka, że osa potrafi użądlić kilkakrotnie, bo nie traci żądła podczas ukąszenia, a pszczoła nie. Dobra rada, to taka żeby osy nie zabijać bo wydziela ona zapach, który zwabia inne osy i wtedy możesz mieć kłopoty. Generalnie oprócz opuchlizny i bólu nic wielkiego nie grozi pod warunkiem, że osoba ukąszona nie jest uczulona na jad. Jeśli jest i nagle pojawiają się objawy takie jak zawroty głowy, duszności wówczas pilnie należy udać się do lekarza. Domowymi sposobami po użądleniu aby złagodzić ból i zmniejszyć opuchliznę są: - okład z lodu - okład z soku z cytryny lub octu, okład z cebuli.
 
Pamiętaj uważaj co pije dziecko. Osy bardzo lubią wpadać do butelek, szklanek itd. Nawet możesz nie zauważyć, kiedy dziecko wypije ten napój z owadem. Jest to bardzo niebezpieczne ponieważ w przypadku użądlenia gardła, a w następstwie silnego obrzęku, mogą nastąpić problemy z oddychaniem. Koniecznie przyłóż dziecku coś zimnego do gardła, daj do ssania kostkę lodu i pilnie udaj się do lekarza.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia