Wakacyjne S.O.S. cz. 2  photo

Wakacyjne S.O.S. cz. 2

 15 Sierpień 2019 Wakacyjne S.O.S. czyli co zrobić gdy....?

Kontynuując ostatni post na temat tego z czym możemy się zmierzyć podczas naszego wyjazdu z dziećmi na wakacje, dodam do tej listy jeszcze biegunkę ( i to nie tylko w krajach arabskich)

Bywając kilkakrotnie w Egipcie, Tunezji i Turcji zawsze ktoś z nas doświadczył "zemsty Faraona" czyli poważnej kilkudniowej biegunki. O ile my dorośli jesteśmy w stanie to znieść, spędzając kilka godzin na sedesie o tyle małe i większe dzieci mają z tym problem. Podstawową zasadą, aby uchronić się przed tą dolegliwością to oczywiście profilaktyka przedwyjazdowa i łykanie probiotyków. My wyjątkowo pozwalamy dzieciom już na etapie lotniska pić coca-colę bez ograniczeń. Dorośli zaś starają się profilaktycznie przygotowywać w inny sposób :) o którym wszyscy dobrze wiemy, ale tematu zgłębiać nie będę...

Będąc na miejscu nie wierzcie w to, że płukanie zębów po umyciu wodą mineralną, mycie rąk również wodą z butelki uchroni was przed „zemstą”. Niestety nie jesteśmy w stanie utrzymać higienicznego reżimu przez cały pobyt. Jemy ich owoce umyte ich wodą, pijemy napoje z lodem z ich wody, dotykamy brudnych klamek itd. Nasz organizm musi się dostosować i zapoznać z obcą florą bakteryjną. I cóż jedni zniosą to gorzej a inni nawet nie odczują.

Najważniejsze, gdy dopadnie wasze dzieci lub was "zemsta" udać się do lokalnej apteki po ich rodzime lekarstwa, które w krótkim czasie przyniosą wam ulgę. Nasze lekarstwa niestety nie dają sobie rady z ich bakteriami. Dodatkowo pamiętajcie o podawaniu dziecku wody mineralnej aby się nie odwodniło. Max 3 dni i będzie lepiej. Później uważać ze słońcem.

Oczywiście w Polsce również możemy zjeść coś nieświeżego. Najczęstszym powodem zatruć są lody i bita śmietana. Pamiętaj żeby po ich rozmrożeniu ponownie nie wkładać do zamrażarki. Lody i desery jeść tylko w miejscach w ktorych jest duży ruch i na bieżąco dolewaja do maszyn świeże produkty.  
Na biegunkę stosujemy dla dzieci w pierwszej dobie węgiel leczniczy, a później Nifuroksazyd (u nas się sprawdza). Kurację dopełniamy obowiązkowo elektrolitami. Jeśli do tego pojawią się również wymioty pijemy wodę w częstych, ale  małych ilościach. Po takim oczyszczeniu jelit dziecko na pewno powoli zacznie być głodne. Starajmy się podawać mu lekkie zupki, chleb z masłem i inne lekkostrawne produkty.


Galeria zdjęć z tego wydarzenia